РЕФОРМУВАННЯ «УКРПОШТИ» РОЗПОЧНЕТЬСЯ НА ЧЕРНІГІВЩИНІ
Олена Дорошенко: «До сіл з населенням менше 100 жителів пересувний поштовий пункт заїжджатиме один раз на тиждень, до 500 – двічі, до 1200 – тричі, більше 1200 жителів – чотири або й п’ять разів на тиждень залежно від потреби».
Дуже скоро в нашій області замість стаціонарних місцевих поштових відділень і сільських листонош працюватимуть пересувні пункти, до складу яких входитимуть три працівники. У нашому районі скоротять понад 40 людей, а візьмуть на роботу – 33.
33 людини на квад-ратний кілометр…
Чернігівська область – одна з найбільших за територією і водночас із найнижчою щільністю населення: 33 людини на квадратний кілометр. Середній же показник по Україні – майже 70 осіб. Мабуть, через це «Укрпошта» запроваджує саме в нашому північному малонаселеному регіоні пілотний проект (на нас випробовуватимуть новації) по заміні стаціонарних поштових відділень на пересувні. А може ще й тому, що очолює Чернігівську регіональну філію ПАТ «Укрпошта» дуже наполеглива жінка Олена Дорошенко, яка прийшла з бізнесу, де кожен розраховує лише на себе. В принципі, вона цього не приховує, і на нещодавній зустрічі з редакторами друкованих ЗМІ так і сказала: наше акціонерне товариство працювати у збиток не буде, питання щодо старту проекту – вирішене, хто б що не говорив і не робив…
Точка зору
«Укрпошти»
Олена Миколаївна пояснювала, що в області велика кількість населених пунктів, де проживає 100 –200 чи навіть 1000 мешканців, які поштовики економічно і навіть фізично не можуть забезпечити якісними послугами. У занедбаному стані більшість поштових відділень. Незрідка начальник і листоноша в одній особі працює на частину ставки, обслуговуючи розтягнуту по відстані дільницю і отримуючи копійки. Зазвичай таке відділення відкривається раз у тиждень, що теж не надто влаштовує людей. «Укрпошта» змушена тримати на балансі величезну кількість збиткових відділень, неспроможних покрити навіть мінімальні витрати на утримання будівель, де знаходяться, та заробити собі на зарплату. І хоча люди працюють на неповну ставку, підприємство сплачує за них соціальний внесок у повному обсязі. Наприклад, зарплата листоноші може становити 700 гривень, а єдиний соціальний внесок – 819 гривень. Отже, середній щомісячний розмір збитку від функціонування кожного такого відділення складає приблизно 1600 гривень. Натомість «Укрпошта» не отримує з державного бюджету жодної копійки дотацій.
Як працюватимуть пересувні відділення?
Начальник нашого центрального відділення поштового зв’язку «Корюківка» Андрій Тосенко розповів, що саме зараз створюються мобільні бригади у складі начальника, водія – кур’єра – з зарплатнею у обох від 6500 грн. і листоноші – від 4200 грн. Підбирають кадри, потім їх навчатимуть. Проект має запускатися з 1 червня, але, можливо, й на місяць пізніше, якщо не надійде вчасно транспорт. У нашому районі буде 11 мобільних бригад, отримають стільки ж нових повнопривідних автомобілів. Кожна бригада щодня виїжджатиме на свій маршрут. У день обслуговуватиме 2-4 села (у тиждень – 9-14), в залежності від обсягу роботи.
Виглядатиме це приблизно так. За чітким графіком приїжджає у село поштова машина, начальник бригади залишається працювати у визначеному місці: колишнє поштове відділення, кімната у сільській раді тощо. У такому пристосованому для обслуговування клієнтів приміщенні з автоматизованим робочим місцем (ноутбук із необхідними програмами), зокрема, прийматимуть комунальні та інші платежі. А водій з листоношею їздитимуть по селу, розвозитимуть пенсію, пошту та товари. Скоріш за все так буде у більших населених пунктах, а у маленьких – проїхали, надали послуги і вирушили далі. У великих селах, не виключено, залишаться й свої листоноші, щоб оперативніше працювати. А у Корюківці та Холмах взагалі скорочення не повинно відбутися. У місті функціонуватиме відділення з начальником, заступником, п’ятьма операторами і 11 – ма листоношами, а у селищі – начальником, оператором і п’ятьма листоношами.
Ще буде багато змін…
Олена Дорошенко переконана, що їхня дирекція зможе вибудувати оптимальну схему надання поштових послуг. З грудня минулого року чотири мобільні бригади працюють у Чернігівському районі, тож перші «добре – погано» від пілотного проекту вже мають. Невдовзі по всьому цьому району поїдуть пересувні відділення, потім – по нашому, Корюківському, а далі по решті. Загалом мобільні бригади базуватимуться у десяти райцентрах: Корюківці, Козельці, Бахмачі, Мені, Ніжині, Новгороді –Сіверському, Прилуках, Городні, Срібному і Чернігові. Всього – 130 бригад. На сьогодні розроблені маршрути, прораховані витрати і т.д. Але все ще буде змінюватися, уточнюватися, узгоджуватися. Скільки часу в селах працюватимуть бригади, залежатиме від обсягів роботи: кількості передплатників, отримувачів пенсії, бажаючих щось сплатити або придбати. Перші три місяці паралельно з пересувними відділеннями працюватимуть нинішні відділення і листоноші, щоб вивчити розташування вулиць, інші нюанси. У одному з сіл Менського району за рахунок місцевого бюджету встановлять у кожному дворі абонентську скриньку, подивляться, що це дасть. Бо газета «в заборі» – не вихід.
На запитання газетярів, чи не затримуватиметься пошта з доставкою газет – Олена Миколаївна запевнила, що зроблять усе можливе, аби цього не сталося. А ще пообіцяла залучити редакторів друкованих ЗМІ області до обговорення проблемних питань (якщо такі виникатимуть), бо хто, як не газета, першою має реагувати на погані новини…